Міф величі поступився комфорту

В інтерв'ю журналу «L'Express» від 1969 р. Мартін Гайдеггер, відповідаючи на запитання про глобальний вплив техніки, відзначив: "«Планетарная эра», «атомная эра» — это выражения, которые свидетельствуют о заре наступающих времен. Никто не может предвидеть, чем они станут. Никто не знает, чем станет мысль". Характерно, що прогресистська мегаломанія в дусі «зоряних війн» та «атомної ери» стала надбанням нафталінового минулого значно швидше, аніж можна було уявити. Міф величі поступився місцем міфу особистого комфорту. Як писав Томас Еліот:

… Вот так закончится мир,
Вот так закончится мир,
Не взрыв, но всхлип.

3 коментарі

Олена Семеняка
Так, тема «технічного апокаліпсису» перекочувала хіба що в популярне кіно-антиутопію. Структурно цей процес відповідає заміні модерну постмодерном, який відмовився від концепції модерного суб’єкта, який активно перетворює світ, і не в останню чергу технічними засобами. Втім, з різних таборів роздаються голоси про те, що проект модерну ще ховати рано. Рольф Петер Зіферлє, зазначивши, що критику техніки можна було б сприймати як музику, що з різною тональністю супроводжує індустріалізацію, й не ставитись до неї більш серйозно, ніж до поширених в усі часи нарікань на падіння моралі, в ХХ ст. виділяє три лінії оцінки техніки як автономної й відчуженої від людини сутності: 1) «консервативну» критику «модернізму» (Фрідріх Георг Юнґер), яка наполягає на відновленні «первинних людських потенцій» (Ганс Йонас); 2) «героїко-реалістичне» прийняття сучасного технічного світу «як долі», яку треба осилити» (Освальд Шпенґлер, Ернст Юнґер, пізніше Ханс Фрайер, Арнольд Гелен и Гельмут Шельськи); 3) неомарксистську критику техніки (теорія відчуження раннього Карла Маркса, Франкфурстська школа – «від Герберта Маркузе до Юргена Габермаса»), яка наполягає на прогресивному завершенні проекту модерну й повному підпорядкуванні техніки, економіки й суспільства розуму. Цікаво, що такий представник другої лінії, як Ернст Юнґер, з самого початку чужий утопічним побудовам «раціоналістів» (героїко-реалістичне прийняття техніки у нього означало визнання принципу небезпеки основою нового світового ладу), у пізньому періоді своєї творчості частково «еволюціонував» в напрямку першої лінії оцінки техніки, при цьому напряму зайнявшись описом стратегій опору диктату «постісторичного» суспільства особистого комфорту. Адже «в комфорті Левіафан став ще страшнішим» («Через лінію», 1950), більше того, сьогодні його непереможність ілюзорна, однак саме у цьому її сила…
Святослав Вишинський
Третій варіант критики техніки, як і перший, виглядає направду не зовсім адекватно до тих процесів, контроль над якими вже давно втрачений, перш за все корпорацією філософів. Те третьорядне місце, яке в ігровій постмодерновій цивілізації займають мислителі, говорить багато що про «царство розуму». Інтернет і мас-медіа, як головна реальність сьогодення, в кращому разі обходяться симуляцією розуму — і то для вузької категорії глядачів.
Олена Семеняка
Що правда то правда.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте