Сталин позбавлений культурного сенсу

Иосиф Сталин — образ радянського консерватизму. Для колективної соціальної свідомості це міфічний архетип, а тому біографія емпіричного Иосифа Джугашвили в історичному зрізі позбавлена соціокультурного сенсу. Первинна — його рецепція сучасними людьми, комплекс міфологічних асоціацій, пов'язаних з образом. Образи в соціальній свідомості живуть незалежно і безвідносно реальних прототипів, трансформуючись у площині соціальної психології. Якщо Че Гевара — архетип войовничої революції, втілення «утопічного» стилю, то Иосиф Виссарионович — його соціальний антипод.

Характерно, що Степан Бандера, як двозначна фігура, в теперішній ситуації виступає в ролі архетипічного символу української ідентичності — тобто все того ж парадигмального консерватизму, тільки в іншій колективній версії. Проте водночас із очевидним революційним (i.e. модерністським) елементом, який зводить протистояння міфів на рівні соціальних рефлексій до версій «ліберального» (Степан Бандера) і — як не парадоксально — «традиційного» (Иосиф Сталин) типів консерватизму. Напрошується тільки гегельянський сумнів, чи відмінність між явищами, у свою чергу — сама не виявляється черговим міфом.

25 коментарів

Олександр Маслак
і — як не парадоксально — «традиційного» (Иосиф Сталин) типів консерватизму.\\
Тиранія є за визначенням принципово антитрадиційною формою правління. Навіть більше — вона є мало сумісною навіть із консервативним типом політичного мислення. І саме тому вона викликала різке несприйняття у класичних античних «прото-консерваторів». Адже на думку Платона: «найтяжче і найгірше рабство — рабство у рабів»…
Святослав Вишинський
Поняття «традиційного» еволюціонує (або, більш точно: інволюціонує) в часі, так само, як і поняття «консервативного». На даний момент усе «традиційне», в т.ч. православна церква, в східноукраїнському та російському проектах пов'язується не з монархічним це гетьманським ладом, а, як не дивно, головно з радянською добою. Симбіоз комунізму з православною ідеєю після 1991 р. також у цьому сенсі знаковий. Минуле, незалежно від його історичних особливостей, стає опорою консервації.
Олександр Маслак
Насправді «православний сталінізм» нині не є «мейнстрімом» в рамках Православія. Навіть в РПЦ. Навіть в РФ. Хоча, дійсно у нього достатньо багато адептів у середовищі кліру і парафіян. Але якщо казати про РПЦ в РФ, то там нині йде боротьба між двома іншими візіями «політичного православія» — візією «русского мира», що пропагується поміркованими модерністами-націоналістами із оточення нового Патріарха (люди типу Кураєва) і візією, що її відстоюють ультраортодокси-«царебожники» (т.зв. «діомідовці» і подібні групи). Хоча, ці групи інколи ситуативно й співпрацюють із «православними сталіністами» (особливо ця тенденція поширена у середовищі ультраортодоксів, хоча в українських реаліях «крило-кураєвці» також не рідко йдуть на подібні союзи), однак тривалий і послідовний сімбіоз між ними є неможливим (за винятком різних маргінальних груп).
Галина Дичковська
Православний сталінізм та православний монархізм поза зовнішніми відмінностями тотожні внутрішньо, концептуально.Тому вони завжди зімкнуться в єдиний фронт при мінімальній на те потребі.Політичне православя /може назвати православний путінізм?/ — аналогічний, просто більш цивілізовано-модернізований проект.
Головна ідея — домінування Росії в світі і домінування аналогічного правителя в самій Росії./Цар-Ленін-Сталін-Брежнєв-Путін — постаті архетипічно тотожні.
Тираном є не просто цар, тиранічним є тип мислення. (Москва далеко, Бог высоко, а я Начальник!)
Холуйство перед тираном — це плата за право здійснювати власну тиранію стосовно підлеглих.

Тому тиранія в Росії (і не тільки) є таки традиційною формою правління. тут може перериватися традиція правління певної особи, роду (цар-Ленін), але в суті своїй Цар не антиподний, а тотожний Леніну-Сталіну (терору).

Що стосується Хрущова і Єльцина — то вони архетипічно не вписуються в дану матрицю і не матимуть в Росії того успіху, що тирани.

Проблема України в тому, що вона не належить до цієї матриці, але водночас ще не виробила ЕФЕКТИВНОЇ моделі, яка б могла бути більш успішною, а головне — ПЕРЕМОЖНОЮ.
Бандера — одна із спроб формування такої моделі.
Олександр Маслак
Соррі, але Ви опустилися до примітивної пропагандистської схеми. До того ж вкрай неефективної, як показали останні п'ять років…
Галина Дичковська
щО маєте на увазі під «примітивною пропагандистською схемою»?
щО я пропагую?
якщо це неефективна схема, то на щО вона спрямована і в чому її неефективність?

як здогад:
примітивна пропагандистська схема — тиранічне мислення в Росії?
чи маєте на увазі щось інше?
проясніть, будь-ласка.
Олександр Маслак
У Вас якась дивна термінологія:)) Можна уточнити? Що таке «тиранічне мислення»?:))
Галина Дичковська
Уточню, звичайно. і чекаю прояснення стосовно «примітивної пропагандистської схеми».
в психотерапії є поняття «сценарій» — тип людського мислення, який породжує постійне відтворення певних подій, своєрідна подієва матриця, яка особливо відчутна в стосунках і постійно відтворюється. Мислення жертви, мислення садиста, мислення переможця і т. ін. Тобто мислення формує подієву ситуацію, яка постійно повторюється.
Під «тиранічним мисленням» мала на увазі сценарій, який постійно відтворює тиранію в стосунках, в даному випадку не 1 людини, а на загал спільноти.
Галина Дичковська
Наприклад, жінка, яка мислить, що чоловіка треба опікати і водночас необхідно йому терпіти, як правило, виходить заміж за алкоголіка. Якщо сімя розпадеться, вона вдруге, втретє… в.., вийде заміж за алкоголіка…
тобто чоловіки будуть інші, але типаж чоловіка, сценарій стосунків буде той самий. Це триватиме доти, доки вона не поміняє тип мислення.

Стосовно сценарію тиранії (те, що я назвала тиранічним мисленням) в Росії — то це аналогічна картина: чи монархізм, чи комунізм, чи православя, чи атеїзм — типаж стосунків — тиранія.При чому цей тип стосунків характерний для всіх шарів суспільства і пронизує його в усіх напрямках (дідовщина в армії).
Суть тиранії — цілковите ігнорування Іншого (підлеглого) як субєкта.
Звичайно, що це не єдиний сценарій, який продукує Росія, однак він домінуючий.І, по-своєму, він продуктивний, дає результат.

Україна має свої сценарії, часто також малопривабливі.
Олександр Маслак
Справа в тому, що поняття «тиранія» у політологічному і соціально-філософському дискурсі має відмінне від вживаного Вами, побутового значення. Ще від часів античності. Його сенс протилежний поняттю «монархія». Якщо Ви замість того, щоб аналізувати ті чи інші політичні доктрини, намагатися розібратися у їх нюансах і відмінностях, розповідаєте тут про поширення садомазохістських комплексів у російському суспільстві — то це і є пропагандистська схематизація. А коли Ви кажете про «Бандеру як спосіб формування ефективної моделі», то одразу пригадуються останні укази одного дуже ефективного Президента України. А також двадцять років новітньої історії націоналістичного руху в Україні…
Галина Дичковська
Тобто Ви маєте на увазі відмінність/протиставність тиранії-монархії за Аристотелем? Чи маєте на увазі спадковість/не спадковість?
тут нема суперечності.
Я глибоко переконана, що ті чи інші політичні доктрини беруть початок у садомазохістських(і не тільки) комплексах.(Не тільки я в цьому переконана, Е.Фром теж, врешті і Юнг, і Фройд,і К.Лоренц). Тобто жодним чином не вважаю, що аналіз комплексів суспільства є примітивізацією. Більше того, ігнорування цього блоку при розгляді політичних доктрин, може дати ковзання по поверхні і жодним чином не змінить політичної доктрини ЯК ПРАКТИКИ, хоч назви, ритуали, атрибути можуть довільно змінюватися. (Данилевський, більшовики, Дугін — з однієї команди? чи ні?)

Ще як ілюстрація.свідчення вязнів Радянських ГУЛАГів:
На етап (5-10 ТИС.чоловік) приходить 15-30 кримінальників. І за тиждень-другий там встановлюється їхній (кримінальників) порядок: конфіскація посилок, відпрацьвування за них норм виробітку, прибирання і т.ін. //порівняйте масштаб цифр//. Протистояли кримінальнакам в таборах тільки бандерівці і радянські військові, що пройшли війну, часто ці 2 групи діяли разом.

Друга частина Вашого зауваження стосується уже не матриці Росії, а матриці України, тому це окрема розмова.напишу пізніш.
Олександр Маслак
Суперечності між чим немає? Наразі я не побачив у Вашому пості жодного аналізу «комплексів суспільства» (з наведенням статистичних данних «польових досліджень», порівняням цих данних з відповідними українськими і інишими іноземними і т.п.). Та і взагалі, некритичне застосування фрейдистської і постфрейдистської психоаналітичної методології (досить сумнівної у багатьох відношеннях) може призвести лише до негативних наслідків як для окремої людини. так і для суспільства у цілому… Чи Ви слідом за Фройдом так само будете вважати релігію породженням едипового комплексу? Чи захочете реалізувати ідеї Райха в Україні?
Галина Дичковська
у відповідь на звинувачення мене в нацизмі:

Здавен, було, марю: коли б мені сила,

то я б у той храм таємничий вступила,

де світять крізь пітьму науки дива,

де людська не хилиться вділ голова,

а гордо здіймається чоло думливе,

знаття свого певне, і ясне, й щасливе,

де ллється у душу величний спокій,

немов легендарний цілющий напій.

…………………………………….
Насунула важка червона хмара,

гула в ній громом братобійна чвара,

вона покрила цілую країну

і повернула всю її в руїну.

Замерк мій дух, і серце заніміло,

і слово з уст озватися не сміло,

бо та країна – то була моя…

Джерело: Леся Українка. Зібрання творів у 12 тт. – К.: Наукова думка, 1975 р., т. 1, с. 348 – 349.
www.myslenedrevo.com.ua/studies/lesja/works/verses/alone/092legendedessiecles.html

ЩО змінять статистичні дані для прокурора, який уже виніс вирок?
Галина Дичковська
А коли Ви кажете про «Бандеру як спосіб формування ефективної моделі», то одразу пригадуються останні укази одного дуже ефективного Президента України. А також двадцять років новітньої історії націоналістичного руху в Україні…

Давайте розведемо окремо Бандеру і ефективного Президента, це таки різні борщі…

Насамперед хочу з вами погодитися і підтримати вас у Вашому праведному і правильному гніві стосовно 20 останніх років.
Разом з тим дещо уточнимо.
1. Звідки взялися 20 років новітнього націоналістичного руху в Україні? Хто представник? Де сам рух, та ще й націоналістичний /якщо Ви сюди вписуєте Чорновола, то він в 1990 вказував, що «націоналізм — то мотлох історії»/? Ті мізерні діаспорні залишки ОУНб і ОУНм?
//як на мене, то останні 20 років — це хаотичне, безсистемне буття-без-мети осколка колись могутньої метрополії, який досі не відбувся як структурне ціле (тому не бачу націоналізму).

Ви цілком правильно обурюєтесь /цілком і однозначно вас підтримую/ неефективністю та навіть провальністю політики України за останні 20 років. Ви бачите причиною націоналізм, я — його відсутність.

Очевидно треба прояснити ЩО таке націоналізм.
не будемо заглядати в словники, бо 10 словників дадуть щонайменше 3-5 взаємопротилежних визначень.
ЩО націоналізм є для мене?
ЩО націоналізм є для Вас?

Для мене націоналізм — це інтегративна колективна субєктність, що має чіткий напрям розвитку та спрямованість у майбутнє в своїй духовній та матеріальній/тілесній складовій. Важливе уточнення колективна субєктність не подавляє, а розвиває індивідуальні субєктності.

ЩО воно для вас? точно зрозуміти неможливо, бо ви не дали визначення, але з того, що ви написали, можна приблизно уявити таке:
/гіпотеза, наперед прошу вибачення, якщо вона не співпадає з вашими трактуваннями/
націоналізм — це неефективна, примітивна ксенофобна доктрина, що не придатна до конструктивного державотворення, не здатна до успішної виробничої та суспільної організації.

Дивним чином я можу із вами… погодитись…
бо тут іде мова про український негативний сценарій, а він, однозначно присутній, інакше ми б не мали таких проблем в суспільному бутті. Такий націоналізм також є як перверзійна матриця, що спотворює первинну основу до невпізнання.

в чому суть того негативного сценарію? Наших садо-мазохістських комплексів? На мою думку, суть того комплексу — надмірний ідеалізм в поєднанні із намаганням приватизувати Абсолют (претензія на тотожність я-Абсолют). Тут тиранічного мислення/залишаю цей термін, щоб не вводити деспотій, імперіумів, садизму іт.ін/ анітрохи не менше, ніж в Росії, вони просто дещо іншого спрямування, причому подекуди значно більш деспотичні.

А, стосовно Ющенка. Поділяю ваш скептицизм. він закономірний як реакція на безрезультатного ті бездирективного лідера.
проблемою є не він.
якщо останні 20 років показали свою неефективність, то:
1. слід відмовитися від проекту Україна, як від безперспективного.
2. Слід виявити причини неефективності та виправити помилки.

мені до вподоби 2, а Вам?
Олександр Маслак
:)))))))))))))
Цікаво — а хто Вас звинувачував у нацизмі? Чи може Ви переплутали психоаналітика Вільгельма Райха (Вашого земляка-галичанина) з Третім Райхом?:)))
Якщо чесно, то на такому рівні мені дискутувати не цікаво. Хоча вірші дійсно гарні:))))
Галина Дичковська
:)))))))
Браво, браво, браво!
1:0 в мої ворота. булоб 2:0, якщоб не ставати в позицію Я"+", Ти "-".
Моя вчителька математики колись ставила нам 5, якщо ми знаходили помилки в її доведенні теорем. І корона їй з голови не падала. І мені не впаде.
Так, я вирішила, що ви провели ототожнення Бандера=Гітлер, бо Бандера Вас явно дратував. (таке доволі часто трапляється, а побігала по інтернету і зрозуміла, що то мельниківські пріоритети… я не помилилася?).
Стосовно Райха, то визнаю, що я його забула, думала навіть подякувати Вам, що Ви мене з ним познайомили, але коли почала читати, згадала, що це вже не вперше.Але, каюсь, прізвища не памятала. Маю таку дурну звичку, закладену від дитинства ОУНівськими батьками: не запамятовуй прізвищ, одразу забувай, коли питатимуть — навіть як схочеш сказати, не скажеш, бо вже забула.
і ще…
М.Бердяєв: „мало кто уже дерзнет писать так, как писали прежде, писать что-то свое, свое не в смысле особенной оригинальности, а в смысле непосредственного обнаружения жизни.”
а, до речі, мені дуже сподобалась ваша стаття про солідаризм
:)))
Олександр Маслак
Про український націоналізм за останні десять років я щось уже писав (зокрема й у націоналістичних же виданнях). І дуже добре знаю ситуацію "із середини". Є ідея написати ще щось фунаментальне. Але думаю багато хто з фігурантів зову сильно образиться. Тому залишу це на потім. Коли історія остаточно розставить всі крапки над "і"…
Святослав Вишинський
Александр Дугін про місце і значення Йосифа Сталіна в російській свідомості (ефір Russia.ru): «Исторический Сталин давно исчез за горизонтом».

Святослав Вишинський
Коментар Сергея Кургиняна про причини і перспективи популярності Владимира Ленина та Иосифа Сталина в сучасній Росії:

Святослав Вишинський
Полярні коментарі Андрея Фурсова, Александра Проханова і Сергея Доренко (до 60-ої річниці смерті Иосифа Сталина):





Олег Тудан
Я не уверен, что коллективное социальное сознание имеет какое-либо значение, скажем, для вполне умственно уравновешенного и самодостаточного человека. Если отталкиваться от того, что действительно важное и продуктивное осмысление личности Сталина могут сделать единицы, абстрагируясь от влияния агит-информации, то разве этого не достаточно? Невозможно научить массы делать правильные выводы, как бы лево-либерально это не звучало.

Что касается культурного смысла личности Сталина — наиболее четко и убедительно это выражено в книгах Ильи Масодова, которые, к сожалению, очень мало кто может воспринять без содрогания.
Святослав Вишинський
Маси не роблять висновків — вони їх сприймають.
Олег Тудан
Кстати, если в силу образованности, собственной силы ума или недоверия большинству индивид постепенно абстрагируется от «серой массы», его ждет следующая опасность — увидеть в мыслях индивидов покрупнее абсолютную истину.
Святослав Вишинський
Такі індивіди, відповідно, іще недостатньо абстрагувались від мас. Абсолютною істиною жодні індивіди не можуть володіти в принципі — інакше тоді вони переступають статус "індивідів".
Сергій Воронцов
Коментар тричі вязня сталінських таборів Юрія Домбровського. Спеціально для «Вкурсі. ком» Власне, про Сталіна та інтелектуалів. Домбровському з табору, так би мовити, було видніше.
ИЗВЕСТНОМУ ПОЭТУ
Нас даже дети не жалели,
Нас даже жены не хотели,
Лишь часовой нас бил умело,
Взяв номер точкою прицела.

Ты в этой крови не замешан,
Ни в чем проклятом ты не грешен,
Ты был настолько независим,
Что не писал «открытых писем».
И взвесив все в раздумьи долгом,
Не счел донос гражданским долгом.

Ты просто плыл по ресторанам
Да хохмы сыпал над стаканом
И понял все и всех приветил — Лишь смерти нашей не заметил.

Так отчего, скажи на милость,
Когда, пройдя проверку боем,
Я встал из северной могилы — Ты подошел ко мне героем?
И женщины лизали руки
Тебе — за мужество и муки?!

Або скажімо такий коментар же Домбровського про культурний сенс сталінізму:
И молча на меня глядит солдат,
Своей солдатской участи не рад.
И в яму он внимательно глядит,
Но яма ничего не говорит.
Она лишь усмехается и ждет
Того, кто обязательно придет.

Або про такий сталінський дискурс:
Меня убить хотели эти суки,
Но я принес с рабочего двора
Два новых навостренных топора.
По всем законам лагерной науки
Пришел, врубил и сел на дровосек;
Сижу, гляжу на сук веселым волком

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте