Аутсайдер чорноморського регіону

За продовження бездіяльності влади у військовій сфері в найближче десятиліття Україна стане політичним аутсайдером чорноморського регіону. Українські бойові кораблі, підфарбовані до свят, усе ще виглядають грізно — як і лінкори 1940-их рр. Однак питання пристосованості військово-морського флоту до сучасних реалій ведення війни, захищеності від ударів ворожої авіації, дії підводних човнів — не кажучи про елементарне фінансування успадкованого від Радянського Союзу металобрухту — залишаються риторичними.

Все це виглядає особливо загрозливим на тлі перманентного зростання військового потенціалу сусідньої Туреччини та її традиційного інтересу до Північного Причорномор'я, латентного конфлікту між Україною та Румунією стосовно розмежування газоносного шельфу в районі острова Зміїний, конструювання Росією по дну Чорного моря газопроводу «Южный поток» в обхід України, військового конфлікту між Росією та Грузією із застосуванням сил ВМФ.
 
У 2009 р. було озвучено плани російської сторони стосовно модернізації Чорноморського флоту, в т.ч. введення в акваторію 8-10 субмарин — тоді як останній вихід у море єдиного українського дизельного підводного човна «Запоріжжя» датується 1993 р., після чого субмарина майже на 15 років погрузла в ремонті. На противагу пост-радянському хаосу ВМС Туреччини налічують 14 бойових підводних човнів, безальтернативно переважаючи спільний військовий потенціал Росії та України в чорноморському басейні. На фоні активізації сусідів зрозуміло тільки те, що занепад вишколу українських підводників означатиме не лише «спортивне» відставання ЗСУ, але й неуникні поразки України в економічній боротьбі за ресурси регіону.
 
Нівелювання перспектив дій українського флоту у відкритому океані (та України — на міжнародній арені) стало очевидним після бездарної втрати авіаносних кораблів: у 1991 р. «Адмирал флота Советского Союза Кузнецов» без відома української сторони виведено в Атлантику; в 1998 р. готовий на 67% авіаносець «Варяг» за $ 20 млн. продано Китаю (при середній вартості американського авіаносця $ 4,5 млрд.). Така ситуація означає і автоматичну втрату палубної авіації, навиків спеціальної підготовки пілотів, зменшення ваги гелікоптерів у складі ВМФ — а, отже, і деградацію ключових напрямків розвитку армії та флоту у XXI ст.

Після подій біля берегів Сомалі нездатність України захистити національний престиж і власних громадян тільки підкреслили дійсний стан, в якому перебувають військово-морські сили держави — та справжню «вагу» України як політичного суб'єкта. Позиція «моя хата скраю» може бути прийнятною для країни рівня Мадагаскару, але не для держави, котра отримала у спадок від Радянського Союзу унікальні ВПК, конструкторські бюро, спеціальні навчальні заклади, наукові центри, флот, армію, ядерну зброю і засоби її доставки — і все це за 10-20 років успішно відправити «на дно».

На тлі відвертої здачі збройних сил, воєнної науки та військово-промислового комплексу крах ВМФ означатиме для України згортання власного суверенітету, в т.ч. у сфері економіки, що для нової української олігархії повинно було стати вагомим сигналом для перегляду воєнної політики. Однак відсутність амбіцій та архетипічний провінціалізм у реаліях глобалізованого світу неуникно результуватимуть поразками на всіх фронтах, підтверджуючи аксіому Наполеона Бонапарта: «Народ, який не бажає годувати свою армію, незабаром буде вимушений годувати чужу».

8 коментарів

Василь Кедик
Справа в тому, що наші мужновладці ніколи не бачили стратегічного українського інтересу в цьому регіоні. А про це ще писав класик української геополітики Ю.Липа!!!
Висловлені вище думки є швидше політичним романтизмом. Треба визнати — ВМС в України просто немає. Ми їх розвалили. А з 16 бойовими кораблями, які зараз є, говорити про флот не можна. Починати будувати флот треба фактично з нуля!!!
Святослав Вишинський
Українські можновладці, схоже, взагалі позбавлені будь-яких стратегічних інтересів, окрім ринків збуту металопрокату та сумнівної комерції на газі. У висловлених вище думках немає і тіні романтизму, а тільки констатація фактів, яку Ви повторили.
Святослав Вишинський
Судячи з усього, саме найбільш «неукраїнська» влада відзначиться тим, що в 2011 р. поверне до бойового складу ВМС підводний човен «Запоріжжя». Що характерно: "… Група офіцерів з підводного човна Запоріжжя пройшла стажування на підводному човні російського Чорноморського флоту Алроса".
Святослав Вишинський
Як і можна було очікувати, придбаний за безцінь у 1998 р. Китаєм в України начебто для організації «атракціонів» недобудований крейсер «Варяг» — уже як «перший авіаносець військово-морських сил КНР» 9 серпня вийшов у море на випробування.
Святослав Вишинський
«23 cентября на военно-морской базе Китая в Даляне (бывший русский Порт-Артур) на авианесущем крейсере Liaoning был поднят флаг ВМС КНР и боевой корабль официально вошел в состав флота этой страны. Ранее Liaoning назывался «Варягом» и «служил» в советском, а затем украинском флотах.

Тяжелый авианесущий крейсер «Варяг» (ТАКР проекта 1143.6), как известно, был заложен на судоверфи в Николаеве в 1985 году, а в 1988 году корабль водоизмещением в 65 тысяч тонн был спущен на воду. После развала СССР корабль, тогда существенно недостроенный, достался Украине, которая в 1992-1993 годах в силу финансовой немощи прекратила его строительство. В 1998 году «Варяг», степень готовности которого была чуть менее 70%, был продан Киевом по цене фактически металлолома – за 20 миллионов долларов. Покупателем выступила китайская компания Chong Lot Travel Agency Ltd., которая якобы планировала превратить крейсер в развлекательный центр.

В реальности корабль попал в руки китайских военных, которые приложили усилия, чтобы довести его «до ума» и получить первый авианосец КНР. В 2011 году авианосец приступил к ходовым испытаниям, итоги которых в этом году были признаны положительными. Еще ранее в Китае был построен внушительный тренировочный центр по подготовке летчиков палубной авиации».

(«Толкователь», «Liaoning: вторая жизнь авианесущего крейсера «Варяг»», 26.09.2012)



Олег Тудан
китайцы кроме того, что привели в порядок некогда советский корабль, еще и активно воспользуются его чертежами в будущем. Китайский флот на данный момент очень слабый, но до 20-го года они вполне могут настроить несколько флотов. «Варяг» много на себе нести не может, там вроде бы около 10 единиц, но зато маневренный, будет тайцев заставлять нервничать нормально так.
Святослав Вишинський
Звичайно, що для Китаю це тільки зразок і перший навчальний трамплін для майбутнього авіаносного флоту — плани введення в стрій нових авіаносців вони і не приховують. Просто черговий зразок українського «простофільства» — дехто наївно думає, що в сучасному світі його врятують гроші в швейцарських банках. Так «Варяг» виглядав іще в Миколаєві:



Олег Тудан
ну так а шо — корабль, грубо говоря, не аутентично украинский, построен хоть и в Николаеве, но Советами — ничего своего не продали, продали только чумное наследие кровавой империи. Все путем.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте