Під прицілом камер і кулеметів

Продовжуючи тему демократії та «світлого» ліберального майбутнього — майже не здивували дані соціологічного опитування, проведеного серед жителів Великої Британії компанією «DJS Research» для Islamic Education and Research Academy. За даними видання «The Guardian», в якому наводиться статистика опитування, 3/4 корінних резидентів Об'єднаного Королівства негативно ставляться до ісламу. При цьому 80% опитаних британців зізнались, що майже нічого про нього не знають, а 62% - що і не бажають отримувати ніякої інформації. Зокрема, 40% опитаних не змогли відповісти, кого називають «Аллахом», а 36% не знають, хто такий Мухаммад — однак із таким «багажем» знань 94% впевнені в тому, що іслам дискримінує жінок, а 63% прямо чи опосередковано вважають мусульман «терористами». Проте найбільш багатослівним пунктом опитування стало те, що 77% корінних жителів «толерантної» Великої Британії відмовляють мусульманам у праві проповідувати власну релігію — при 76% таких, що ніколи не спілкувались про іслам із самими мусульманами.

На тлі наведених цифр напрошується запитання, скільки відсотків британців вважають «демократичними» бомбардування Іраку, «лібералізм» під дулами англійських автоматів в Афганістані, організовані спецслужбами вибухи в лондонському метро та законодавчу заборону на носіння мусульманками платка в ряді «розвинених» країн Европейського Союзу. Рівень же інтелекту «просвічених» европейців при вирішенні таких питань шляхом «вільного» голосування не залишає сумнівів у перемозі найбільш «правильних» рішень. Головне: світ повинен рухатись до магічного «вперед» — а все інше не має значення. Під повсюдним прицілом камер — і кулеметів, безперечно.

15 коментарів

Ростислав Канюченко
От знову Ви всіх плутаєте! То «світлого» «ліберального» чи світлого «ліберального»? Тому що на початку Ви кажете про ліберальне майбутнє, а надалі наводите приклади суспільства «ліберального». Тобто теперішнього, неідеального стану речей. Далі. Всі ці цифри надзвичайно цікаві. Але насправді нічого не доводять. Скажімо в Україні, не настільки «просвіченій», як Велика Британія, навряд чи відсоток тих, хто знає правильні відповіді буде суттєво відрізнятися. Крім того, відсоток впевнених у дискримінації жінок так само буде високим. От з теророизмом мабуть дійсно вийде різниця. В нас в метро вибухів не було. Що значить «відмовляють мусульманам у праві проповідувати власну релігію» — питання відкрите. Якщо це кидати кермо посеред дороги, та падати молитися; або якщо не дотримуватися форми одягу у школі та офісі, якщо всі інші мусять — то я би теж відмовляв. До речі — чи не Ви пропагували монокультурність нещодавно? Тоді мусульмани — це взагалі страшне зло. Отже резултати опитувань мали б тішити.
Але це ще не все. В Европі далеко не всі підтримують війну в Афганістані. І якби справді було б голосування по цьому питанню — жодного британського солдата там не було би. Бо завжди будь-яка влада переслідує власні інтереси. Завжди. Будь-яка.
І нарешті про магічне «вперед». Немає іншого, крім «вперед». Розвиток не повернеш назад аж ніяк. В цьому треба вбачати нові можливості, а не вершників Апокаліпсиса.
Святослав Вишинський
Відмова в праві проповідувати власну релігію є абсолютно чітким формулюванням, тобто означає відмову у декларованій Заходом свободі слова, заперечення ісламського прозелітизму. До чого тут «кермо посеред дороги» мені абсолютно незрозуміло — здається, Ви самі себе плутаєте, приписуючи цей стан і іншим читачам, монопольно розписуючись за «всіх». Так само, як і приписуючи автору пропаганду «монокультурності»: необхідність єдиного і плюрального інформаційного поля замість плюралізму ізольованих одна від одної субкультур Ви оригінальним чином видали за щось протилежне. Стосовно законів ЕС: була би цікавою реакція европейців-християн у разі заборони носіння натільних хрестиків на Близькому Сході — ніяк інакше, ніж дискримінація за релігійною ознакою це би не кваліфікувалось. Нарешті, іде мова не про «вперед» як абстракцію, а про цілком конкретну ціну, яку за «вперед» цивілізація готова платити — і, схоже, ця ціна щораз вища. Адже ліберальне суспільство як її апофеоз і є завжди «ліберальним» (у лапках) — і ніколи не було іншим, видаючи бажане за дійсне та камуфлюючись риторикою, котра слугує прикриттям найдосконалішого тоталітаризму: «Не репресії забезпечують стабільність, стабільність сама відрізає голови високим». (Анатолій Лупиніс)
Андрій Круглашов
між «проповідувати» та «сповідувати» величезна різниця. Цікаво, як в оригіналі?
Святослав Вишинський
"...77% did not agree in any way that Muslims should do more to teach people about their faith..." — на тлі того, що в тексті доповіді окреслюється як «sense of conscious ignorance about Islam». Втім, це сумарна цифра і половина з даних респондентів вагались із однозначною відповіддю: перелік формулювань включав «градації впевненості» у ствердженнях та запереченнях («agree/disagree slightly/strongly», «neither agree nor disagree»).
Галина Дичковська
Святославе, чого Ви сердитесь. Що в Англії імперське мислення було...n.століть, то це не дивно, що воно є і тепер. До цього додається страх перед ісламом як перед силою, що може поглинути/нівелювати/асимілювати (десь читала/джерела не памятаю/, що в Великій Британії народилося більше Мухаммадів як Джонів. Може жовта преса, може брехня, але тенденція дозволяє зробити таку брехню). Тобто негативне ставлення до ісламу — просто вияв інстинкту самозбереження. Пра-дідівська імперськість зараз обертається до Англії/Франції ризиком асиміляції колишніх переможених.
Переможені /іслам/ як ГРОМАДЯНИ імперії стають ПОВНОПРАВНИМИ її складовими і перетворюють імперію на СВОЮ державу. Переможці /європейські імперські країни/ через лібералізм, який був призначений першочергово для СВОЇХ_ГРОМАДЯН_ПЕРЕМОЖЦІВ, та для того, щоб надати СОБІ повну свободу дії стосовно Інших, впустили в свою структуру тих, хто налаштований на їх знищення (як вони колись були налаштовані на знищення-приниження інших).
Тепер під «слоганом» лібералізму іде жорстока боротьба за встановлення ідентичності ісламської/британської (ширше — європейської). При чому боротьба ця не вербалізується навіть, а робиться вигляд, що її нема.
Що діди насіяли, внукам тепер жати.
Справа в тому, що твердження: «77% корінних жителів «толерантної» Великої Британії відмовляють мусульманам у праві проповідувати власну релігію» стосується МУСУЛЬМАН, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ В ВЕЛ, БРИТАНІЇ.
І, якщо хочете, це ЗДОРОВЕ твердження самозахисту соціуму від мусульманської імперськості (яка, до речі, анітрохи не краща від британської). Інша справа, що при цьому Британія не проти залізти в Іран-Ірак-Афганістан..., та ігнорувати ТАМ іслам, відстоюючи власні інтереси.

Лібералізм і толерантність дуже часто є інструментами просування власних інтересів, власної імперськості. Нажаль.
Святослав Вишинський
Лібералізм у ключі пропаганди принципово не є і ніколи не був ідеологією для «обраних», але базується на уявленні про універсальну рівність та свободи людей незалежно від раси, етнічної приналежності, статі, віросповідання та громадянства. Лібералізм сам по собі є нічим іншим, як демократією, доведеною до крайніх форм, які Хосе Ортега-і-Гассет ще в 1930-их рр. кваліфікував як «гіпердемократію» та «навалу мас» (під масками «свободи» та «емансипації» маніпульованих найбільш примітивним чином). На відміну від світу ісламу (не плутати зі світськими арабськими «демократіями»), котрий строго і прямо керується законами шаріату, Захід, утверджуючи бомбами та крилатим ракетами ліберальні цінності по всій планеті, в дійсності виявляє підміну їх же підміну — декларовані речі, за котрі в XX ст. загинули мільйони, насправді обертаються тенденційною системою прихованого тоталітаризму. В країнах, де за останні десять років навіть строге розрізнення за статтю у вбиральнях було визнане «дискримінацією» трансвеститів на офіційному рівні (e.g. Італія), а слова «батько» і «матір» у школах визнані «політично некоректними» в ключі гендерної політики (e.g. штат Каліфорнія) — систематична заборона ісламської (і не тільки) літератури, духовної атрибутики та освяченого релігією строгого дрес-коду ряду релігійних груп є нічим іншим, як політикою подвійних стандартів, що особливо вражає на тлі того, якою ціною ці псевдо-ідеї нав'язуються на Близькому Сході та в Середній Азії — і з котрими сам Захід, як він це красномовно показує, рахується тільки «в одні ворота».
Костянтин Левін
організовані спецслужбами вибухи в лондонському метро
.
Це, безумовно, ключовий момент оповіді про нещасних мусульманських жінок, яким злобні британці забороняють вдягати паранжу.
Святослав Вишинський
Перед пошуком скандальних фактів слід розрізняти різницю між шаріатом та адатом, тобто різницю між власне законами ісламу, заснованими на Корані та Сунні, та (вкрай плюральними) язичницькими традиціями, що в різних ісламізованих країнах протягом століть збереглись у формі звичаєвого права, фольклору та ін. (як і ряд дохристиянських елементів у слов'янському православ'ї) — і котрі ортодоксальними ісламськими богословами відкидаються. Так само, як і розрізняти хіджаб (платок, на зразок тих, що носять більшість жінок в українських селах, і котрий просто покриває голову), та паранджу (костюм, котрий покриває всю верхню частину тіла і є властивим тільки для Середньої Азії як частина адату, а не шаріату). Чи не видається симптоматичним той факт, що «80% опитаних британців зізнались, що майже нічого про нього не знають» — дозволяючи собі при цьому безапеляційні судження? Адже, як заявляє знана Валерия Новодворская: "… В мире нет других ценностей кроме либеральных и никакого другого пути кроме западного".
Костянтин Левін
Це все дуже повчально, але «перед пошуком скандальних фактів» варто було б дізнатися що платки можна носити де завгодно, а заборонено саме паранджу, і то тільки у Франції(«законодавчу заборону на носіння мусульманками платка в ряді «розвинених» країн Европейського Союзу»). Хоча, якщо вже вибухи у Лондоні — справа рук спецслужб, то чому б і заборону платочків не приписати всьому Євросоюзу.
Святослав Вишинський
Законодавчо заборонено не тільки паранджу, але й хіджаб (sic), і не тільки у Франції, але й, з юридичними нюансами — в Бельгії, 8 з 16 федеральних земель Німеччини, окремих регіонах Італії, з чого були неодноразові ноти протесту Ірану. Тільки нещодавно під тиском опозиції закон про заборону хіджабу був скасований у Туреччині. Практика заборони розглядається і в інших країнах ЕС, в т.ч. у Франції президент Ніколя Саркозі вніс законопроект про цілковиту заборону і чадри на території республіки (цитата останнього: «Исламские одежды во Франции не приветствуются»). По вибухам у лондонському метро — переглядайте британську пресу та розбирайтесь у фактах, перш ніж заявляти про їхню помилковість. Однак паралель симптоматична: "...62% — … і не бажають отримувати ніякої інформації".
Костянтин Левін
Передивився — справді, заборони не лише у Франції, дякую за уточнення.
Про паралель смішне — мені теж не дуже цікаво бути спеціалістом із мусульманських платочків, тому я цього і не прагну. І це не через якесь «особливе відношення» до ісламу, а через відсутність цікавості до нюансів релігійних обрядів і традицій взагалі. Справді, який жах, 62% британців не хочуть (та як вони сміють!) вчитися відрізняти хіджаб від чадри. Скоріше симптоматично, що ти так піклуєшся про просвіту британців, коли небажання отримувати інформацію мало би бути благом для традиціоналіста.
Щодо метро — марна справа сперечатись. У таких випадках завжди знайдуться прихильники конспірологічних версій, нема на то ради.
Святослав Вишинський
Симптоматичною є не відсутність інтересу як такого, але те, що британці безапеляційно висловлюються про речі, про котрі практично не обізнані. Однак це не заважає їм висловлювати судження, що несуть за собою серйозні правові наслідки і прямо суперечать тим імперативам, на котрих будується західне суспільство — тобто дискримінацію за віросповіданням.
Галина Дичковська
Святославе, ще раз перечитала Ваше початкове повідомлення, думаю, що справді, наше нерозуміння одне одного іде від «сплутування» КІЛЬКОХ взаємонесумісних речей, які подаються як ОДНЕ явище.
Отже:
1. Демократія і лібералізм як форма тиску на іншого та навіть форма прихованого тоталітаризму.
2. Захист мусульманських і загалом релігійних/консервативних цінностей перед ліберальним невіглаством;
3. Протест проти експансії псевдолібералізму на територію арабського світу.

З УСІМА пунктами можу погодитись. І навіть їх підтримую. Водночас вважаю, що у пункті 2. «захисту мусульманства» ви «перебираєте» міру і не зауважуєте, коли переходите на позиції захисту ісламського імперіалізму, та тим самим заперечуєте можливість Європи давати відсіч нівеляційним тенденціям ісламу.
Про іслам можна багато говорити, але залишається ФАКТОМ, що ви не можете одружитись із жінкою-мусульманкою, поки не приймете іслам. А всі діти від шлюбу чоловіка-мусульманини і жінки іншого віросповідання є також мусульманами. Тобто в ісламі, апріорно прийнята позиція (цим грішать і інші релігії, зараз не про них), що світ Іншого має бути ісламізований або знищений.
В наведеному Святославом уривку зображено кілька тенденцій:
1.Імперська і зневажлива позиція В.Британі до всіх не-британців; Впевненість, що всі мають прийняти стереотипи і цінності Заходу;
2.Намагання за допомогою лібералізму зруйнувати спротив ісламу та його ідентичність;
3.Самозахист Британії(Європи) від імперського навязування ісламом своєї ідентичності (Мене зовсім не болять заборони у Франції, бо коли ісламістів там стане більше, ніж 50%, не тільки француженки, але й французи одягнуть хіджаб).До речі, коли мусульманки кажуть, що їх діти не можуть ходити до школи, бо їх ображає розпяття і вимагають (в Італії) заборонити розпяття в навчальних закладах, — це один з суттєвих дзвоників руйнування місцевої ідентичності ІСЛАМОМ.

Тобто: заборони з боку Франції, Бельгії… тощо викликані не дурнуватим неприйняттям ісламських туристів, а інстинктом самозахисту власної ідентичності, яка уже суттєво атакується з боку численних ісламських діаспор в Європі.

Іслам, без сумніву, треба поважати, вивчати і навіть запозичувати в нього те, в чому він сильніший від нашої культури, водночас варто бачити, що під приводом ісламізації іде суттєва імперська робота по знищенню Європейської ідентичності і потурання їй приведе до тотального програшу.
Святослав Вишинський
Переходу на позиції ісламського "імперіалізму" не було: була констатація політики подвійних стандартів. Якщо Европа прагне захищати власну ідентичність через порушення принципів декларованого нею ж лібералізму, тоді слід ставити питання про доцільність — та чесність — самого лібералізму як системного мислення. Іслам не позиціонує себе ліберальним і, пропагуючи свої принципи згідно норм шаріату, не суперечить собі — на відміну від лібералізму на Близькому Сході. Заборона на носіння одягу і символів культового характеру в державних і навчальних закладах Франції розповсюджується і на інші релігійні групи, тобто носить характер утиску сакрального з боку світського в цілому, однак перш за все торкається ісламу, з приводу якого приймаються спеціальні законодавчі акти. За логікою описаного законодавства забороні можуть підлягати і платки православних жінок у країнах Східної Европи, жінок юдейського віросповідання та ін. Серед окремих оригінальних пунктів бельгійського закону: заборона на появу в громадських місцях із закритим обличчям, тобто навіть на класичну европейську вуаль — що вельми нагадує оруелівський світ, в якому «вільним» громадянам «у цілях їхньої ж безпеки» не дозволено зникати з поля зору телескрінів. Враховуючи ж рівень покриття відео-спостереженням вулиць европейських міст уже сьогодні, обрії «Brave New World» узагалі перестають видаватись фантастичними. Як прокоментував новину про заборону хіджабу один із користувачів Інтернету: наступним кроком буде заборона на непрозорий одяг. Звучить неправдоподібно?
Галина Дичковська
Політика подвійних стандартів — це на загал властивість не лібералізму, а людської природи чи політики загалом. В тому числі ісламу. Покірність Богові/любові і покірність ритуалу — далеко і концептуально не одне і те ж.
Лібералізм — свобода — субєктність — творення — відповідальність/результативність;
Псевдолібералізм — свобода зростання его — десубєктизація Іншого — паразитування/нівеляція — споживання.

Із подвійністю стандартів лібералізму (реальної політики, яка прикривається цим терміном) цілком погоджуюсь.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте