Европейської ідентичності не існує

Европейська ідентичність, вочевидь, узагалі не існує як щось цілісне та монолітне. De facto це певний міф, оскільки «европейську ідентичність» можна поділити щонайменше на дві, в ключових інтенціях відмінні настільки, що ряд авторів ведуть мову про «цивілізаційний розкол». Його межа — далеко не тільки на території України, але, по суті, широкою смугою проходить по всій Східній Европі. В таких умовах спроби інтегрувати у «Велику Европу» окремі її області та сформувати бажану «европейську ідентичність» з необхідністю вимагають реанімації ідеї Imperium з відповідною руйнацією національних утворень та самої національної самосвідомості. Нині самій Европі, колисці будь-якого націоналізму, для виживання на мапі глобалізованого світу не вистачає органічності, зруйнованої нею ж у ході буржуазних революцій XVII-XVIII ст.

Чи результуватиме це досвідом першої Rzeczpospolita — питання відкрите, позаяк реалізувати великий цивілізаційний проект на двох чи трьох надто різних китах-стільцях одночасно — щонайменше, проблематично. Паралельний досвід Сполучених Штатів Америки підтверджує необхідність повного або часткового «melting pot»: стійкість американської ідеї (на відміну від сусідньої англо-французької Канади) заснована на факті, що жоден штат не становив і не становить етнокультурної ідентичності. Европейський же сценарій передбачає якщо не повне змішання, то, принаймні, дезінтеграцію націй на дрібніші етнографічні групи, більш зручні для ротації і менш значимі (та: легкозамінні) в цілісній системі. За політикою плекання малих етносів і заохочення регіоналізації проглядається м'який, але точний удар по національній амбіції. Чи переживе стара Европа таке омолодження?

3 коментарі

Максим Дупешко
Глобалізація — це найбільша проблема не лише Європи, а й усього світу. Це проблема змішування в одну глобальну світову кашу, з втратою усіх національних, мовних та релігійних ознак. Для США це не критично, бо це США — нова країна, яка, фактично, немає своєї традиційної індивідуальності, ідентифікаційного коду, ДНК, адже це нова країна, яка ще й не встигла цього здобути. США — це і є велика глобальна каша, в яку й може перетворитися Європа. З цим я зі Святославом погоджуюсь. Але чомусь бачу й позитиви. Бачу, що європейці цінують свої історичні традиції і повертаються до них. Не вірю я, що наприклад, будуть пити віскі з льодом замість ракії у Сербії, чи замість традиційного вина у Франції. Європа ніколи не була однорідною і ніколи нею не стане. Східна Європа завжди різнилася від Західної, Північна від Південної. Більшою проблемою для Європи є збільшення кількості темношкірих, мусульман, які з часом можуть серйозно змінити обличчя Європи як релігійне, так і політичне. Це уже не буде стара добра матінка Європа, а щось середнє між Африкою та Азією. І слов«яни можуть залишитись єдиним класичним європейським островом. А зважаючи на азійську політику Росії, то двома найбільшими країнами, європейським оплотом, будуть Україна та Польща навколо змусульманених земель…
Святослав Вишинський
Справа в тому, що традиції все більше регіоналізуються, і французька ідентичність як така з часом відступатиме на другий план на користь суми ідентичностей етнографічних: Бретані, Ельзасу, Лангедоку та ін. Схожі процеси помітні не тільки у Франції, але й в Бельгії, Еспанії, Данії, Великій Британії, а також в Україні. Оперування малими субнаціональними групами спрощує інтеграційні процеси: зміщення центру ваги з нації на етнографічні спільноти та малі корінні етноси, котре виглядає протидією абсолютній глобалізації, в дійсності є кроком до глобалізації партикулярної.
Максим Дупешко
Особисто я бачу більшу проблему в тому, що глобалізація стирає регіональні відмінності і весь світ стандартизується на оду так звану «голівудську» манеру, а в тому, що регіональна ідентичність та традиції збільшується це навпаки дуже добре. Мені здається, що це набагато краще, коли ти приїжджаєш у Карпати і чуєш одну вимову, бачиш одну культуру, а, наприклад, на Черкащині, зовсім іншу. Це нас збагачує. Це краще, щоб усе перетворилось на одну велику сіру біомасу. Тим паче сірою біомасою легше керувати. Я бачу проблема не в тому, що в ялинки розростається гілля, а тому, що з часом може залишитися голий стовбур. Я відчуваю буковинську ідентичність і хоч, щоб вона такою залишалась, бо якщо ми станемо всі, як, наприклад, кияни, які же забули, що таке добра традиція, то гріш нам ціна…
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте