Кобевко тримає УДАР

К ней камеристка приставлена, и тридцать лет
кладет ей на ночь на столик носовой платок.

Михаил Булгаков, «Мастер и Маргарита»

Праві ті, хто ототожнюють суть політичних технологій і політичної журналістики. У всякому разі, в чернівецьких реаліях виміри аналітики давно зсунулись на маргінес і перейшли в розряд інтелектуальної археології. Тож не дивно, що частина журналістів, керуючись Марксовим закликом, не описують дійсність, а конструюють її – іноді навіть відверто в цьому зізнаючись. Пересічні медійники виступають у ролі партійних агітаторів, проникливіші – в ролі політтехнологів, а найамбітніші приміряють шати самих політиків.

Серед таких персонажів особливо виділяється шеф-редактор газети «Час» Петро Кобевко, який не тільки на словах визнає, що його журналістика є політикою, але й неодноразово намагається стрибнути в той чи інший партійний потяг. При чому відразу у вагон першого класу. Ще не стерлись із пам’яті його депутатство в Чернівецькій обласній раді за квотою «Нашої України», ні висування в депутати Верховної Ради за списками Івано-Франківської «Свободи», ні загравання з мажоритаркою на Буковині, ні спроби зробити політичну кар’єру на спині карликових партій у Блоці національних сил, ні намагання очолити регіональне представництво Третьої Української Республіки.

Більшість цих авантюр закінчувались невдачами, і у велику політику, попри велике бажання, Петро Дмитрович потрапити так і не зміг. Однак близьке спілкування з депутатами та постійні приміряння мандатів даремно не минаються – критична натура журналіста непомітно поступається спекулятивній натурі політика. Який багато говорить. Але майже ніколи не відповідає за сказане. Так чи інакше, останнім часом стиль роботи газети «Час», окрім грубої агітації на шпальтах, нагадує монологи на парканах. Усього за півроку Петро Кобевко відкрито чи напіванонімно встиг випустити стільки інформаційних «качок», що в іншій країні їх би вистачило на повну професійну дискваліфікацію.

Якщо прес-конференцію нардепа від «Батьківщини» Максима Бурбака від 31 жовтня, на якій він запевняв присутніх у скорій відставці губернатора Михайла Папієва, можна списати на політичні ігри чи дешевий PR, то для редактора однієї з найбільших обласних газет така безвідповідальність мала би бути недопустима. «З поінформованих джерел» Петро Дмитрович відправляв голову ОДА у відставку ще раніше, 18 жовтня, а заодно і в лікарняну відпустку, яка виявилась таким же «фейком», як і більшість його інсинуацій. Тоді ж він по-журналістськи некритично просував і «переконливу» тезу Максима Бурбака про обрання Михайла Папієва головою обласної ради – тут же і негайно, 4 листопада. З відомим результатом.

Можна допустити, що Петра Кобевка кожного разу підводять «джерела», чию поінформованість давно варто поставити під сумнів, але редактор «Часу» висновків із цього вперто не робить. Адже, як показали плівки Віктора Довганича, ним рухають не тільки сліпа віра чи жага до сенсацій, а й банальний матеріальний інтерес. Не все, сказане Петром Кобевком, містифікація і маячня. Заради фінансової доцільності журналісту не гріх і зумисно прибрехати. Заради політичної – видати бажане за дійсне. Благо, читачі дозволяють. Говорити про яку-небудь аналітику, перевірку фактів, раціональні припущення в журналістиці районного пошибу ніколи не доводилось.

Не хотілось би звинувачувати досвідчених авторів у дилетантстві, але за слова потрібно відповідати. Натомість за старими «бульбашками» слідують нові – цього разу про відставку заступника голови ОДА Георгія Галиця і призначення на його місце колишнього очільника Кіцманської райдержадміністрації Олега Унгуряна. Що за репліками про ці (до слова, вірогідні) перестановки не стоїть ніякого аналізу чи навіть інсайдерських джерел, свідчить хоча би те, наскільки діаметрально в межах кількох днів на шпальтах «Часу» змінюються оцінки подій. Ще 23 грудня, на думку анонімного Кобевка, керівника Кіцманської РДА зняли «в немилість» чи то за евроінтеграційний курс, чи за невдалий виступ на Європейській пл. в Києві. До слова, 16 грудня газета «Час» – втретє – повідомила про нову відставку Михайла Папієва, на яку, за анонімним переконанням, «доведеться чекати день-два». «Господи, как умирать надоело!»

Складається враження, що журналістика перетворилась на мюнхаузенівську стрільбу по пролітаючих качках через отвір димаря – аби ж у десятий раз таки пощастить і когось поцілять. З усіх же здогадок справдились тільки очікування переводу в Кіцмань Віталія Темерівського. «Когда твой разум чем-то одержим… ты будешь находить эту вещь всюду». Тож тема відступів і відставок воістину невичерпна: 8 січня – вкотре анонімно – посилаючись на «власну інформацію», газета «Час» повідомила про «розвал» проекту «Рідне місто» і його подальшу трансформацію в УДАР. Однак цього разу текст було опубліковано не далі як через годину після появи статті під псевдонімом Андрія Струма на шпальтах «The Chernivtsi Times», у якій аналізуються причини політичних поразок ВО «Батьківщина» в Чернівецькій обл. та зростання рейтингів Віталія Кличка. Реакція виявилась блискавична. Але не блискуча.

Якщо у випадку тандему Унгуряна-Галиця Петро Кобевко банально кидає жереб, то в тексті про «Рідне місто» відчувається квапливо оформлене політичне замовлення. В таких випадках говорять не журналісти – їхніми устами ведуть діалог політики. Як уже можна було здогадатись, палкі столичні завіряння в єдності опозиційних сил у реальності маскують усе більші розходження між ними. І початок запеклої внутрішньовидової боротьби. Образ «ворога» вже приміряли на собі КПУ, Партія регіонів, «Рідне місто», «Наша Україна», ВО «Свобода» (остання, між іншим, і на шпальтах «Часу» в далекому 2006 р.) – тепер настала черга УДАРу. За методом виключення можна здогадатись, що вороги всюди – лишень не в «Батьківщині».

Яким чином «шиються» новини про те ж «Рідне місто», чернівчани вже мали змогу побачити на відео-записах Віктора Довганича – де, варто нагадати, редактор «Часу» приймав комерційне замовлення за спекуляції саме на цій темі. Як видно, наступне каяття було нещирим, адже по суті в роботі видання нічого не змінилось. Найгірше, що при цьому Петро Кобевко дозволяє, як і раніше, наліво і направо розкидатись ярликами та ображати не тільки своїх співгромадян, але й колег по цеху. 20 грудня – знову анонімно – редактор «Часу» заклеймив «пройдисвітами» блогерів і заявив, що десятки журналістів працюють персонально на члена міськвиконкому Василя Продана. Забуваючи, як ще в середині жовтня на засіданнях Чернівецького медіа-клубу звинувачував тих самих блогерів у спробах розсварити і розколоти єдність журналістського цеху.

Вочевидь, ставки внутрішньоопозиційного протистояння зросли так високо, що в першу чергу знехтували власними високими гаслами – і 8 січня газета «Час» – анонімно – звинуватила у співпраці з олігархом Дмитром Фірташем цілу низку регіональних ЗМІ. Серед них телеканал «Чернівецький промінь», Інтернет-сайти «The Chernivtsi Times» і «Місто Ч», а також спільнота «Це Чернівці, крихітко!», яка видає молодіжний журнал «Czernowitz Point». На що єдиною реакцією можуть бути тільки нові розслідування Віктора Довганича. В яких Петру Дмитровичу зарезервована перша роль. До нових «бульбашок».

Спеціально для ...
9 січня 2014

8 коментарів

Олексій Пономаренко
Думав окремий пост написати, але це якби продовження теми. Читаю вчора Стрічку і не розумію, до чого стільки Михайлішина, нагнітають з тітушками, боксерами, хоча заява була Загурського була давно, по Калинці листовочки носили з аналогічними ствердженнями-припущеннями…
29 січ 16:26 — Москаль закликає Михайлішина одуматися, а спортсменів — не робити дурниць ( BukNews )
29 січ 16:55 — Михайлішин готує провокації «тітушок» під час сесії, — опозиція ( Молодий буковинець )
29 січ 17:00 — Каспрук нагадав Михайлішину, що Чернівці — не «бандитська провінція», а «тітушки» не врятують його провальне урядування ( BukNews )
29 січ 17:23 — Каспрук Михайлішину: «Перестаньте чіплятися за узурповане крісло» ( Молодий буковинець )
29 січ 19:20 — Каспрук не хоче бачити мітингувальників, бо Михайлішин готує провокації «тітушок» під час сесії ( БукІнфо )
29 січ 19:30 — Москаль закликає Михайлішина одуматися, а спортсменів — не робити дурниць ( Час )
29 січ 19:41 — Каспрук нагадав Михайлішину, що Чернівці — не «бандитська провінція», а «тітушки» не врятують його провальне урядування ( Час )
29 січ 23:30 — Нардеп Москаль закликав Михайлішина не прикриватися «тітушками» ( Молодий буковинець )


І лише сьогодні зрозумів, що це опозиція «готувалась» до сесії міськради. Тепер виникає запитання, де ж те все про що писалось? Де тітушки?
Схоже ніяк комусь не дає спокою, що в нас їх немає. За тиждень ці міфічні тітушки тільки ОДА мали брати разів зо десять. А ще раз, за інформацією Лазарєва, тому можна серйозно не сприймати, намагалися… спалити облдержадміністрацію і привезли для цього колеса, ну само собою знайшлась там якась і плящина з запалювальною сумішшю десь у куточку.
Святослав Вишинський
Окремий пост можна й написати. До слова, «тітушками» у ЗМІ назвали й осіб, у супроводі яких до «митців і журналістів» вийшов Віталій Михайлішин біля свого помешкання.
Ігор Гамаль
Привет, d3! Сегодня для меня уникальный день — первый пост тут, первое ощущение, что марсиане уже нас захватили…

Сегодня я, как всегда, пошел на работу. Да, кстати, живу я в городе–герое Севастополе…

К моему приходу «работа» уже гудела. Ужас–ужас–кошмар! ВДРУГ! В Севастополе объявились БАНДЕРОВЦЫ! Они посрывали российские флаги с «Дома Москвы»! (на самом деле — может и правда. Идиотов–то найдётся. А может быть, у этих «бандеровце» можно было бы найти ксивы СБУ? Не удивлюсь, очень уж вовремя!)

И началось. Недопустим, не простим! Сейчас, мол, байкеры–то им вломят! Отомстят за поруганную честь!

В процессе беседы на курилке, местный пролетариат — мясник и сантехники–электрики (пропитые вусмерть!) обозвали меня (за мои взгляды) нацистом, бандеровцем, и посоветовали мне срочно убираться во Львов. К своим… Было дико… Даже местные «ура–патриоты» обалдели, с какой яростью на меня кидался слесарь–алкаш… Чуть было до драки не дошло. Сильно, очень сильно!

Дальше — больше.

День прошёл под общей темой зомби–апокалипсиса. Дикие слухи. В Крым приехали ужасные нацисты–зомби–западенцы. Защитим и не дадим.
Девочки переживали и плакали местами. В магазин, в котором я работаю, зашло некое чудо, которое держало на виду, на поясе, тесак в открытых ножнах. Одна девушка, реально, жаловалась и плакала. Мол, ужас. То ли Бандеровцы, то ли сторонники Януковича. Но страшно…

В целом, почти 90% народа обвиняют Европу и Америку. Мол, на их–то деньги всё ЭТО делается. Киев в руинах, все дела… Погромы, изнасилования. И пофиг, что к нам приезжают грузовики из Киева. И водилы говорят, мол, ничего там страшного нет! Это же не аргумент, да?
По ТВ местному передают. Мол. въезды в Симферополь перекрыты. Остановили уже 25 автобусов с «западенцами».
Народ спрашивает водил–дальнобойщиков, которые везут нам товар. Опять же — «никаких кордонов–постов не видели, ехали свободно, как всегда!»


ukraine.d3.ru

В епоху інформаційних війн, такі чутки — абсолютно звична річ :) І звісно ж опозиція цим користується так як і влада. І, мабуть, це правильно.
Ігор Гамаль
А хто в Україні незаангажований журналіст? Хто цей ідеальний журналіст з яким можна порівнювати?
Михайло Шморгун
До слова… Віктор Олегович написав:
— Не понимаю, — сказал он. — Ты, по-моему, должен быть счастлив. Ты ведь продвинутый парень. Иначе бы Брама тебя не выбрал. А единственная перспектива у продвинутого парня в этой стране — работать клоуном у пи.арасов.
— Мне кажется, — ответил я, — есть и другие варианты.
— Есть. Кто не хочет работать клоуном у пи.орасов, будет работать пи.орасом у клоунов. За тот же самый мелкий прайс.
Святослав Вишинський
Схоже, припущення про те, що «вороги всюди – лишень не в «Батьківщині»», станом на 8 лютого 2014 р. починає справджуватись:

Святослав Вишинський
Важко сказати, хто правий в останніх дискусіях про партійну приналежність Василя Продана, але дивно, що редактор революційної газети не поспішає критикувати нові призначення в міській раді. Але головне — оцініть красу аргументації:

Даремно Василь Продан на своїх сайтах почав виправдовуватися… Він це робив. Якщо виправдовується, то вже наполовину винний. А Продан винний в області на всі 100%. Він був радником Михайлішина від ПР. Він був смотрящим від Фірташа-Борісова. Сам генерал Москаль по це говорив.P.S. Петро Дмитрович, Ви не журналіст. Ви — політик.
Святослав Вишинський
Що за репліками про ці (до слова, вірогідні) перестановки не стоїть ніякого аналізу...

Нарешті сталось найвірогідніше: за повідомленнями ЗМІ, 17 лютого Олега Унгуряна призначено заступником голови Чернівецької ОДА.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте