Смерть Вів’єн. Чернівецькі замальовки

27 листопада в Чернівцях відбувся виступ київського гурту «Vivienne Mort», що доволі неочікувано став Подією з великої літери. Попри те, що визначально захід планувався як камерний концерт у «Канапі на Чайковського» (колишня назва закладу – «Harmonie des Kaffes»), уже перший тиждень продажів змусив організаторів засумніватись у правильності вибору локації. Квитки розкупили повністю, у зв’язку з чим було вирішено додрукувати ще одну партію – що її за кілька днів розкупили вдруге. Після чого оголосили можливість зайти на концерт і без квитка, просто оплативши вхід.Ложка дьогту

Власне, мінуси української організації подій проявляються саме в бажанні отримати більше, вкладаючи менше. Ще до концерту було зрозуміло, що друк нового накладу квитків суттєво потіснить власників першого (який за наявності бізнес-плану і так мав окупити захід), а запрошення на виступ «безквиткових» – загрожувало перетворити і без того маленьку «Канапу» на суцільну зону дискомфорту. Зрештою, так і вийшло: власниками двох-трьох десятків сидячих місць стали перші, хто зайшов у залу (хоча концерт був запланований на 19:30, запускати відвідувачів через вузькі двері почали саме в цей час, відтак щонайменше півгодини було витрачено на перевірку квитків, а концерт розпочався із 30-хвилинним запізненням).

Половина глядачів далі хоча би змогла у страшній тисняві потрапити в залу Філармонії, суміщену з «Канапою», де, власне, і була облаштована сцена. Решта – близько половини – навіть маючи квитки, фізично не спромоглась туди зайти. Тож весь виступ довелося не стільки переглядати, скільки слухати повз репліки незадоволених – адже із основної зали «Канапи» зовсім не було видно ані сцени, ані виступаючих, та й звук у частині пісень доносився як через картонну стіну.

Чи можна було це передбачити? Безсумнівно. Проте організатори, вочевидь, сплутали «Канапу» з горезвісною «нехорошою» квартирою № 50 по вул. Садова, 302-біс. Адже 170 (а я підозрюю, що більше) чоловік у «Канапі», навіть розширеній за законами п’ятого виміру, вмістити неможливо. Додруковуючи квитки у відповідь на високий запит – свідомо чи несвідомо було зроблено все, аби зіпсувати враження від живого виступу «Vivienne Mort» щонайменше половині шанувальників. Або не залишити ніяких і більше ніколи не побачити їх на концертах у «Канапі». Адже справа, звісно, не в музиці і не в локації, а в суміщенні, яке не знає почуття міри.Бочка меду

Однак виступ «Vivienne Mort» вартував будь-яких жертв. Київський гурт у рамках українського туру привіз на Буковину свій новий міні-альбом «Готика», уперше презентувавши його в Чернівцях. Це вже друга поява проекту – у 2013 р. він виступав у пабі «Public», представляючи попередній альбом «Театр Pipino». П’ять пісень релізу, випущеного 3 вересня, встигли стати хітами серед поціновувачів музики «Vivienne Mort», поволі перетворюючи гурт на культ.

Про це варто сказати окремо. Величезна черга молодих людей з квитками київського проекту з малозрозумілою назвою «Vivienne Mort» перед маленькою «Канапою» на вул. Чайковського – для Чернівців явище і дивне, і водночас показове. Адже наочно демонструє, що музичні вподобання більше не формуються телебаченням і великим концертними агенціями – пріоритети стрімко зміщуються в Інтернет, де навіть малобюджетні, але оригінальні виконавці, надаючи свою музику у вільний доступ, взамін отримують шанс здобути відомість, а з нею і популярність серед молодих людей. І це той випадок, коли у вільній конкуренції перемагає не «розкрутка», а талант. Чи не найкращий приклад – львівський гурт «Один В Каное», який не зняв жодного відео-кліпу і не записав ще ніяких альбомів, але за лічені тижні розпродує всі до єдиного квитки на сольний концерт у Львівській філармонії, з роками набуваючи все відданіших прихильників.

Напевно, чогось подібного в Чернівцях не очікували і самі організатори виступу «Vivienne Mort». Але тенденція перетворюється на факт: те, чого так прагнуть поборники европейської ліберальності – реалізується хоча би в таких маленьких речах. Суспільство насправді плюралізується, в ньому – головно поміж наймолодших верств – виникають стійкі середовища, котрі живуть у світі власних смаків та зацікавлень, отримують інформацію з автономних і доволі незалежних джерел. А найголовніше – це зовсім не субкультури, котрі можуть виникати лише в суспільстві, де є центральний, пануючий тренд.Поява паралельних культур – свідчення того, що диктат телевізійного «ящика» і традиційних ЗМІ поступово сходить нанівець. Можливо, це загрожує примарній єдності нації, але це ж – і є свобода і плюралізм, якої так не вистачало багатьом. Так само, як і просто – хорошої музики, прикладом якої є «Смерть Вів’єн». Харизматичний вокал, помножений на прекрасні аранжування, сценічний образ, унікальну мелодику та ні на що не схожі тексти – всі разом творять вишуканий еліксир «Vivienne Mort».

Про затишок, який творить музика «Vivienne Mort», можна багато переповідати, але цей досвід найкраще передається через саму музику. Благо, всі релізи проекту легально розміщені для завантаження в мережі Інтернет – на торрент-трекерах, у мережі «ВКонтакте» і на «YouTube». Проте, напевно, не менше задоволення приносить дивна і суперечлива лірика, форма якої здається випадковою грою слів, але з часом усе більше захоплює глибиною образів та мистецьких алюзій, розкривати які можна, покладаючись на саму лиш інтуїцію. Чуттєво. Всіма струнами душ.

Фотографії: Антон Бурачек

Спеціально для «The Chernivtsi Times»
28 листопада 2014

1 коментар

Олексій Пономаренко
Збирався на цей концерт, навіть варіант з квитками був, але спитав у людей, що в темі, про квитки, а вони кажуть: враховуючи скільки продали, то там буде тиснява. В принципі на квартирниках я ще не в такій тисняві був, але квартирники то зовсім інше.
Заклад мені відомий давно, маленький, а коли відкривають ту частину де філармонія, то вже у першому залі нічого не чути й не видно. Знаючи мою вдачу і доброту, я був впевнений, що буду десь на вулиці прислуховуватись. Тому вирішив надати перевагу «Пєстікам» в Пабліку.
Шкода, що привезли гурт такого рівня, а організувати толком концерт так і не змогли.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте