По суті речей. Натяк на секретаріаду

Діалог Василя Продана і Сергія Бостана в ефірі програми «Суть речей» на радіо «Станція» 103 FM 14 січня намітив кілька знакових моментів.

По-перше, в публічну політику повертається Сергій Бостан. В попередні місяці він уже фігурував у якості делегата місцевих і всеукраїнських заходів Блоку Петра Порошенка «Солідарність», регулярно відвідує сесії Чернівецької міської ради — і тепер набуває роль одного з офіційних спікерів партії. Раніше Сергій Бостан очолював місцевий осередок партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», при Віталії Михайлішині працював на керівній посаді в міській раді, у зв'язку з чим у нардепа Максима Бурбака у вересні сталась передвиборча істерика. За призначенням Сергія Бостана керівником Чернівецької міської виборчої комісії Максим Юрійович побачив «погляд» Василя Продана і спроби вплинути на результати волевиявлення. Слід відзначити, що як мінімум добрі стосунки Сергія Бостана з окремим політиками з «Рідного міста» — не міф. Колишній керівник обласного осередку «Сильної України» Віталій Темерівський, який після об'єднання «Сильної України» з Партією регіонів певний час працював заступником голови Чернівецької обласної державної адміністрації Михайла Папієва, на виборах 2015 р. безуспішно балотувався до міської ради від «Рідного міста» по 34 округу.

Теза Василя Продана про те, що майбутній секретар міської ради має бути "погоджений більшістю депутатів і має бути запропонований більшістю міської ради" не залишає двояких прочитань: «Рідне місто» визначально орієнтується на обмеження одноосібної влади мера Олексія Каспрука. Серед перелічених кандидатів на посаду від партії «Рідне місто» з цією роллю, на переконання Василя Сафроновича, змогли би впоратись і Володимир Бешлей, і Ростислав Білик, і Віталій Михайлішин — і він сам. Прилюдні застереження Олексія Каспрука стосовно кандидатури Віталія Михайловича, втім, виглядають не більше як спроба дискредитувати опонентів — прив'язати «Рідне місто» до антирейтингу колишнього секретаря і навісити на всю фракцію тавро «заколотників». Олексій Павлович свідомо або несвідомо готує своїх виборців до програшу за сценарієм 2011 р. і змушений наперед пояснювати наслідки вірогідного конфлікту з депутатським корпусом, розгортання якого можна спостерігати вже сьогодні.

Позиція Блоку Петра Порошенка в конфлікті з міським головою помітно м'якша — фракції в міській та обласній радах, як і місцевий партійний осередок, не демонструють ані сили, ані рішучості, яку мала би уособлювати «партія влади». За словами Сергія Бостана, "секретар не тільки повинен консолідувати депутатський корпус, він повинен консолідувати всю міську раду", що слід розуміти як реверанс у бік Олексія Каспрука. Гість програми застеріг від якихось "незрозумілих процесів", у які рада, однак, втягується на всіх парах. Така постановка питання зрозуміла: «Солідарність» програла боротьбу за область і не має достатніх ресурсів для боротьби за місто. До того ж і в обласній, і в міській радах Блок Петра Порошенка залишається заручником «фронтовиків», які з подачі Максима Бурбака вже націлились на створення власних депутатських груп, за якими після розколу парламентської коаліції не забариться розпад фракцій і нове «фронтове тушкування» «Солідарності». В таких умовах, як би того не бажав Сергій Бостан, перемовини не будуть "відбуватися відкрито", і вийти сухими з води не вдасться вже нікому.В діалозі Василь Продан дав зрозуміти, що готовий до кулуарних домовленостей, майстром яких його нещодавно назвав близький до «Народного контролю» політолог Михайло Шморгун. За словами депутата, секретарем "може бути представник Батьківщини" — якщо кандидат від «Рідного міста» не отримає належної підтримки ще на етапі непублічних перемовин, ставка на «Батьківщину» для всіх стане найвірогіднішим і найвигіднішим виходом із ситуації. У свою чергу, Сергій Бостан нагадав, що в «Солідарності» не відмовляються і від підтримки Василя Максимюка — правда, висування третьої підряд кандидатури від однієї і тієї ж фракції буде важко пояснити надлишком «досвідчених і фахових людей».

Малозрозуміло, яким буде процес висування кандидатури на секретаря від депутатського корпусу — чи йтиметься про протокольне рішення зборів депутатів, чи про лист із підписами 21 і більше депутатів. Це питання вже стало предметом перепалки між Олексієм Каспруком і Василем Проданом на минулій сесії — очевидно, що, попри юридичну невизначеність процедури, міський голова категорично відмовиться приймати рішення зборів без поіменних результатів, що само по собі руйнує ідею таємного голосування. Проте враховуючи всі ризики від обрання нелояльного сектераря, Олексій Каспрук буде готовий затягувати процес до невизначеності і в судовому порядку. Судячи з репліки Василя Сафроновича про підписи, можемо допустити, що депутати в цьому питанні на зрив сесії не підуть і виконають вимогу мера.

Чому це має принципове значення для Олексія Каспрука? В разі відкритого збору підписів на підтримку кандидатури від «Рідного міста» всі підписанти стануть жертвами критики лояльних ЗМІ і лояльної громадськості — негативний імідж партії, над яким послідовно працює сам Олексій Павлович, буде автоматично розділено з депутатами, які готові проголосувати за кандидатуру «Рідного міста» на секретаря, що побіжно визнає і сам Василь Сафронович, попередивши, що мер "почав натравлювати на наступну кандидатуру депутатів і громадськість". Нейтралізувати ці ризики можна лише у випадку висування найбільш компромісної фігури — якою, за певним парадоксальним збігом обставин, нині виглядає сам Василь Продан. Його повернення до міської ради і позиціонування в ролі головного спікера фракції можна вважати «заготовкою» на публічну посаду — відтак давніший прогноз політолога Олексія Кандюка про кінець Віталія Михайлішина як публічного політика може справдитись у дещо незвичному ракурсі.

Сьогоднішня заява під час брифінгу Олексія Павловича про те, що після вето він пропонуватиме виконком міської ради у складі 19 осіб є спробою затягнути час і в разі благополучного для мера голосування по секретарю — дасть змогу провести у виконавчі органи і на посади заступників близьких до себе людей. Очевидно, вже зараз триває зондаж громадських активістів та найактивніших учасників АТО, яких Олексій Каспрук заведе у виконком на правах «ввічливих людей у камуфляжах», чию присутність у сесійній залі в коментарі у «Facebook» анонсував депутат від «Народного контролю» Іван Гончарюк.

Зрозуміло, що і для мера, і для опозиції крім контролю над виконавчим комітетом ключовою залишається посада секретаря. Відтак не слід приймати за чисту монету слова Василя Продана про те, що секретар міської ради — це суто «технічна фігура». Крім репліки Сергія Бостана, що секретар "являється членом виконавчого комітету. Коли відсутній голова, він виконує повноваження голови", політичний прецедент 2010-2011 рр. нагадує, що в разі відставки мера секретар стає виконуючим обов'язки міського голови на невизначений термін. Останні заяви колишнього радника Віталія Михайлішина Бориса Руснака з великою вірогідністю є якщо не натяками, то витонченим знущанням над Олексієм Каспруком, психологічним «дресируванням мера». У свою чергу, Василь Продан дав зрозуміле трактування постаті міського голови: "Це людина обрана громадою, тому вона не вічна, треба це розуміти, вона має більше спілкуватися з усім депутатським корпусом". І хоча в «Солідарності», за словами Сергія Бостана, «проблем у комунікації» з мером немає — після голосування 28 січня проблеми можуть з'явитись.

Спеціально для «The Chernivtsi Times»
18 січня 2016

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте